Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

MİTHRİADATES’İN KALELERİ FETHEDİLİYOR!

MİTHRİADATES’İN KALELERİ FETHEDİLİYOR!
 
Ordu Büyükşehir Belediyesi, Karadeniz Bölgesi’nde 60’a yakın kalesi olduğu tespit edilen 6. Mithriadates’ın Ordu’daki kalelerinde arkeolojik çalışma başlatılması için düğmeye bastı. Kurul Kalesi’nin ardından Cıngırt Kalesi’ne de ödenek ayrıldı.
 
CINGIRT’TA KAZILAR DEVAM EDİYOR
 
Ordu’da, 6. Mithriadates dönemi kalesi olduğu tespit edilen 2 bin 300 yıllık Cıngırt Kalesi’nde kazılar devam edecek ve Cıngırt Mağarası’nın turizme kazandırılması için gerekli ödenek Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacak.
 
2 BİN 300 YILLIK KALE
 
Fatsa ilçesine yaptığı ziyarette, Cıngırt Kalesi’nde incelemelerde bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Kurul Kalesi’nin ardından Cıngırt Kalesi’ndeki kazıların da devam edeceğini söyledi. 
 
Cıngırt Mağarası ile ilgili Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Fatma Erol’dan bilgi alan Başkan Yılmaz; “Cıngırt Mağarası’nın tarihi 2 bin 300 yıl öncesine dayanıyor. Makedon, Pontus Rum birleşkesinde o döneme ilişkin tarihi kalıntıların, Kurul Kalesi’yle benzerlik gösterdiği bir yer. Kültür Bakanlığımızın hassas olduğu konular var. Buraya parayı aktardığınız zaman buranın güvenliğinin sağlanması lazım. 3 yıldır burada bir kazı çalışması yapılmış fakat ortaya çıkan tablo hiç yapılmamış gibi perişan bir halde. Hocamız; eylül ayı sonuna kadar, 100 bin TL’lik bir ödeneğin kazı ve izin için yeterli olabileceğini söyledi. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak burası için talep edilen 100 bin TL parayı aktaracağız" şeklinde konuştu.
 
Cıngırt Kalesi’nde Başkan Enver Yılmaz’ın yaptığı incelemelere; AK Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak, Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Çoruh, Fatsa Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Eroğlu, Ordu Eski Milletvekili Ayhan Yılmaz ve Ordu İl kültür Turizm Müdürü Uğur Toparlak da eşlik etti.