Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI MÜSTEŞARIMIZ PROF.DR.A.HALUK DURSUN, VALİMİZ SAYIN BALKANLIOĞLUNU MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

Ziyarette, Giresun Valisi Hasan Karahan, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanı Ekrem Yüce, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Müze Müdürü Neşe Öncül hazır bulundu.

Trabzon’da turizmle ilgili düzenlenen bir toplantıya katılmak üzere geldiğini ve Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu’nu makamında ziyaret ettiğini söyleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, ”Daha çok doğa turizminin, yaylaların kullanım biçimleri, şekilleri ve oradaki alt yapı sisteminin durumu turizm hareketleri içindeki sorunlar, turizm hareketlerini oluşturan sebepler bunları ana konu alan bir çalışma yaptık. Bütün vilayetleri gezerek sorunlarını dinleyerek kültür, turizm toplantısı yaptık. Bu bölgenin potansiyelini, alt yapısını zaten biliyoruz. Bir de bunun kullanma ve işleme biçimi var. Bunları dinlemek, incelemek, restorasyonları görmek. Kültürel varlıkları korumak, tesislerin durumu, turistik alt yapıların potansiyellerinin ne kadar kullanıldığı ne şekilde kullanıldığı konularında görüş alışverişinde bulunduk. Bakanlık olarak turizmi tek başına düşünmüyoruz. Koruma ve geliştirme bizim için önemli” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu, özellikle, yayla turizminin son dönemlerde bir hayli ilgi çekmeye başladığını söyleyerek, doğal yeşillikler, şelaleler, dereler ve göllerin bunlardan mahrum olan bölgeler ve ülkeler açısından cazip olduğunu ifade etti.

Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu, “Turizm destinasyonu anlamında insanlar hem iç turizm ve dış turizm açısından Karadeniz’i gezmeye karar verdiklerinde akıllarına ilk gelen yer Rize ve Trabzon oluyor. Bu da gayet doğaldır. Bu illerimiz gerçekten hem tarihi doku, hem de güzellikleri bakımından dillere destan. Ancak, Ordu ve Giresun’un da doğal ve natürel güzellikler bakımından aşağı kalır yanı yok ve çok daha güzel yerlerimiz mevcut. Bizim tek noksanlığımız alt yapı ve tanıtım eksikliği” diye konuştu.

“İnsanları sadece fındığa bağlı kalsın istemiyoruz. Turizmin iş verdiği yüzün üzerinde sektör var ve herkes bu işten faydalansın diye gayret ediyoruz. Tek çıkmazımız burada yerlerin özel mülkiyetin elinde olması” diyen Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu, ”Yaylalarda dokuyu bozmadan, bölgenin yöre mimarisini tahrip etmeden onlardan faydalanabiliriz. Doğanın natürelliğine zarar vermeden, turizm bölgesi ilan edilip, belli bölgeleri turizme açmakta fayda var. Tarihi Kurul Kalemiz var. Biz oradaki tarihi dokunun ve çalışmanın devam etmesini istiyoruz. Buraların tarihi restorasyon, arkeolojik kazı ve çalışmalarda turizm bölgelerinin geliştirilmesin de desteğinizi bekliyoruz” şeklinde konuştu.