Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

DOĞU KARADENİZ KÜLTÜR VE TURİZM BULUŞMASI TRABZON'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

          Toplantıya Trabzon Valisi Celil ÖZ, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr.Haluk DURSUN, Kültür ve Turizm Bakanlığı  Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Yat İşletmesi Genel Müdürü Cemil Turan, Kültür Varlıkları Genel Müdür Yardımcısı Zülküf Yılmaz ile Trabzon, Ordu, Giresun ve Rize'den çok sayıda sektör temsilcisi katılımıyla Trabzon Grand Zorlu Otel'de gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Ülke genelinde çeşitli bölgelerde, bölgesel olarak gerçekleştirdiği, Kültür ve Turizm Buluşmaları;

Turizm sezonu öncesi, sezon ortası ve sezon sonu olmak üzere çeşitli zaman dilimlerinde, bakanlığımızın en üst düzey birimlerinin katılımı ile gerçekleştirilmektedir.

Trabzon merkezli bugünkü toplantımız Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Trabzon’u kapsayacak şekilde planlamış olup özellikle sektörün her alandaki bütün dinamikleri ile katılımının sağlanmasına özen gösterilmiştir.

Bakanlık müsteşarımız Prof Dr A.Haluk Dursun ve diğer yetkililerin katılacağı toplantıda bölgesel turizm iş birliği ve belgenin Ülke turizmine entegrasyonu meseleleri ile sorunlar masaya yatırılacaktır.

Bakanlık üst birim yetkililerinin de direkt ve aracısız olarak sektör temsilcileri ile bir araya geleceği bugünkü buluşma;

Doğu Karadeniz Bölgesinin potansiyel turizm avantajlarının çeşitlilik katılarak, alternatif arayışlarına da rehberlik edecektir.

Daha çok sektör temsilcilerinin önerileri, bakanlığın bu konudaki rehberliği ve yükleneceği sorumluluklar toplantının ana temelini oluşturacaktır.

Toplantıda alınacak kararlar öneriler Bakanlığımızın yıllık çalışma programlarında hassasiyetle dikkate alınacak, Karadeniz Bölgesinin, turizm potansiyelinin değerlendirilmesinde, Bakanlık olarak hassas bir yaklaşım içerisinde olacağımız da Trabzon ve bölge kamuoyunun bilgisine ve dikkatlerine özellikle sunuyoruz.

Bazen lokal bazen de genel ve bölgesel yapılan bu toplantılar sektör sorunları, bölgesel avantajlar ve sorunların çözüm önerilerinin tartışıldığı bir düzen ve formatta gerçekleşmekte olup, sonuçları da yine toplantı dinamiklerinin bilgisine sunulmaktadır.

2015 yılı içinde, Trabzon özelinde lokal olarak 3 büyük turizm sektörü ve sorunlarına dönük toplantılar yapılmıştır.

Bunun ilki Sayın Valimiz Abdi Celil Öz’ün himayesinde gerçekleşmiş, sektörün bütün dinamiklerinin katılması ile toplantı adeta fikir jimnastiğinin yapıldığı verimli bir platforma dönmüştür.

Bu toplantıda özellikle Arap Turizmine dönük alınacak tedbirler enine boyuna tartışılmış, sektör temsilcilerinin önerileri doğrultusunda stratejik hamleler atılmıştır.

Trabzon’un ev sahipliği yaptığı bir başka bölgesel toplantı ise Karadeniz Bölgesi, Turizm Kültür İl Müdürleri toplantısıdır. Bu toplantıda da bölgesel turizm işbirliğinin temel alınacak kriterleri belirlenmiş, iç ve dış turizmin ilgi odağı haline gelen Karadeniz Bölgesinde yeni kültür, tarih ve sağlık turizmi ile ilgili geliştirilebilecek avantajları detaylı şekilde raporlanmıştır.

Ayrıca, Trabzon Kültür ve Turizm il Müdürlüğü olarak İl’imizde faaliyet gösteren sektör dernekleri, oluşumları, fahri topluluk önderleri ve turizmin akil isimleri ile sık sık bir araya gelinerek, Sağlık Turizmi ve doğa parkurları konusunda, fikir alışverişinde bulunulmuştur.

Söz konusu bu ve benzeri buluşmaların sürekliliği ile toplantı sonrası alınan kararların hayata geçmesi hususundaki fikri takip, bakanlığımızın çalışma prensipleri arasında en önem verdiği kriterdir.