Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Valimiz Sayın Balkanlıoğlu, ”Ordu’da, Eko-turizm Açısından Büyük Bir Potansiyel Mevcut”

“Gecenin Işıltısı, Oksijen Diyarı Ordu’nun Kayabaşı Mahallesine Hoş Geldiniz” sloganıyla yola çıkılan Kayabaşı Mahallesi’nde eko-turizm kapsamında hizmet veren ‘Fadik Ananın Yeri” adlı işletmede gerçekleştirilen programa Vali İrfan Balkanlıoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Garip Gümüş, İl Emniyet Müdürü Caner Tayfur, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Belediye Başkan Yardımcıları Aydın Şaşmaz, Fatih Evli, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Kayabaşı Mahalle Muhtarı Cengiz Güzelhan, Kayabaşı Eko-turizm Derneği Başkanı Pervin Özcan, işletme sahibi Ayşegül Toksoy katıldı.
 
Doğal kaynakların sürdürülebilirliğini güvence altına alan, bunun yanı sıra yerel halkın ekonomik kalkınmasına destek olma imkanı sunan, sosyal ve kültürel bütünlükleri koruyup gözeten bir yaklaşım olan eko-turizm’in Ordu’da yaygınlaştığını söyleyen Vali İrfan Balkanlıoğlu, ”Eko-turizm temiz havanın, suyun, biyo çeşitliliğin, geleneklerin, yerel kültür ve hayatın korunmasına yardımcı oluyor. Ordu, eko-turizm açısından büyük bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli değerlendirip geliştirmek için Valilik olarak gereken desteği veriyoruz” dedi. 

Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu, ”Ordu’nun doğal potansiyeli, doğa turizmi türleri açısından büyük bir şanstır. Özellikle eko-turizmden gelir sağlayacak olan bölge halklarının, sahibi ve bekçisi oldukları doğal ve kültürel zenginliklerin bilincine varmaları, bunları koruyarak, insanlığa ve kendilerine fayda sağlayacaklarını kavramaları çok önemli” diyerek, işletme sahibi Ayşegül Toksoy’u kutladı ve teşekkür etti. 

Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu daha sonra, Kayabaşı mahallesinde ilk eko-turizm çalışmasını başlatan ‘Ormancının Yeri’ olarak hizmet veren Eko-turizm Derneği Başkanı Pervin Özcan’ı da ziyaret ederek, faaliyetlerle ilgili bilgi aldı. 

Eko-turizm çalışmaları ile ilgili Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu’na bilgiler veren Kayabaşı Eko-turizm Derneği Başkanı Pervin Özcan, Ordu’da ilk olarak Fatsa’nın Kabakdağı mahallesinde başlayan eko-turizm faaliyetlerini, Altınordu ilçesine bağlı Kayabaşı mahallesinde de hayata geçirdiklerini ve 19 Kasım 2012 tarihinden buyana eko-turizm çalışmalarını sürdüklerini ifade etti. 

Eko-turizmin uygulandığı Kayabaşı mahallesine bugüne kadar çok sayıda yerli ve yabancı turist geldiğini belirten Özcan, gösterdiği yakın ilgi ve destekten dolayı Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu’na teşekkür etti. 
Haber Tarihi: 28 Temmuz 2015 Salı 
Kayabaşı Eko-Turizm Çalışması