Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

HOTEL & RESTAURANT Hİ-TECH DERGİSİ MAYIS SAYISINI ORDU’YA AYIRDI

“Ordu’nun Dereleri Yukarı Değil, Turizme Akacak”

Yaygın süreli bir yayın olan ve ayda bir yayınlanan Hotel & Restaurant Hi-tech Dergisi Mayıs sayısında Ordu’ya geniş yer verdi.

Ordu’ya 2 Tam Sayfa Ayrıldı

1997 yılından beri yayınlanan aylık Dergi Hotel & Restaurant Hi-tech mayıs sayısın da Ordu’ya ayırdığı 2 tam sayfada “Ordu’nun Dereleri Yukarı Değil, Turizme Akacak” başlığıyla yer verdiği haberde Vali İrfan Balkanlıoğlu ile yapılan röportajı da okuyucularıyla paylaşıyor.

‘Havalimanı için 350 milyon dolar ayrıldı’, ’Arap yatırımcıların ilgisi artıyor’, ’Çambaşı Yaylası'na kayak merkezi’, ‘Fındık kolay paraya çevrilir’ başlıklarıyla yer verilen dergide Vali İrfan Balkanlıoğlu, Havalimanının, Japonya ve Hong Kong'un ardından dünyada denize doldurulmuş tek havalimanı olduğunun altını çizerek, Ordu-Giresun Havaalanının, hem Ordu, hem Giresun illerine hizmet verirken, gelecek iki yıl içinde Ordu'da 1 milyon turist ağırlamayı hedeflediklerini ifade ediyor ve 2014 yılı itibariyle Ordu'ya yerli ve yabancı 380 bin turist geldiğini, Ordu Giresun Uluslararası Havalimanı'nın açılmasıyla birlikte, Arap ülkelerinin yanı sıra, özellikle doğa turizmi ve doğa sporlarıyla ilgilenen İngiltere, Almanya, Fransa basta olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerinden de turist ağırlanacağının hedeflendiğini sözlerine ekliyor.

“Arap Yatırımcıların İlgisi Artıyor”

Turizmin gelişmesiyle birlikte girişimci sayısının artacağına dikkat çeken Vali Balkanlıoğlu, son dönemde Ordu'da Arap yatırımlarının hız kazandığını belirtti. Vali Balkanlıoğlu, "Yerli ve ulusal zincirlerin yatırımlarının sürdüğü Ordu'da, Arap bir iş adamı da, yakın bir gelecekte, doğal ortamda büyük bir tatil köyü projesi kuracaktır. Ayrıca yöresel ev pansiyonculuğu konseptinde de, doğa ortamında butik hizmet veren işletmeler bulunuyor. Doğanın kalbindeki bu tesislerde; sabah uyandığınızda yumurtanızı kendiniz alıp, sütünüzü kendiniz sağıp, salatayı bahçenizden koparabileceğiniz tamamen doğanın içinde tatil ve dinlenme sunuluyor" dedi.

“Çambaşı Yaylası’na Kayak Merkezi”

Ordu'nun doğa turizmi açısından büyük potansiyeli olduğunu hatırlatan Vali Balkanlıoğlu, “Ordu'da yamaç paraşütü büyük ilgi görüyor. Aynı zamanda, doğada 5 kilometreden 50 kilometreye yürüyüş parkurları bulunuyor. Türkiye’nin en büyük yaylalarından biri olan Çambaşı Yaylası'na ülkemizin gözde kayak merkezlerinden birisi kuruluyor. Aynı zamanda, bölgemizde yaylaları birbirine bağlayacak; Yeşil Yol projesi var. Ordu, Samsun, 'Tokat illerimizdeki yaylaları birbirine bu yol ile bağlayacağız" diye konuştu.

“Fındık Kolay Paraya Çevrilir”

Ordu'nun ekonomisinin fındığa dayalı olduğunu ve fındığın kolay paraya çevrilebilen bir ürün olduğunu vurgulayan Vali Balkanlıoğlu, Ordu'nun tarımsal ekonomisinde kivi ve balın da önemli yer tuttuğuna işaret ederek, Ordu'nun bal üretiminde ikinci, kivi üretiminde üçüncü sırada olduğunu söyledi ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulması yönünde yürütülen çalışmalarla ilgilide bilgi verdi.

Dergide ayrıca, Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun, tanıtım faaliyetleri kapsamında yaptığı davet üzerine 17-18-19 Nisan 2015 tarihinde Ordu’ya gelen ve Karadeniz Bölgesinde ilk defa Ordu’da gerçekleştirilen “Ekonomi Gazetecileri Karadeniz Zirvesi”ne, de yer verilerek, ekonomi gazetecileri ve iş adamları’nın da yoğun ilgi gösterdiği kaydedildi.