Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ORDU TANITIM GÜNLERİ BAŞLADI

Ordu Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde organize edilen ve ‘Ordu’nun Dereleri Feshane’ye Akıyor’ sloganıyla yola çıkılan “Ordu Tanıtım Günleri” İstanbul Feshane’de başladı.

10 Mayıs Pazar akşamına kadar devam edecek olan “Ordu Tanıtım Günleri”nin açılışına Başbakan Yardımcısı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, Vali İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Mustafa Şentop, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık YARILGAÇ, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sanayici ve işadamları ile çok sayıda davetli katıldı.

Mehter takımı ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin gösterisiyle başlayan "Ordu Tanıtım Günleri" açılış töreni, protokol konuşmaları ile sürdü.

Programın açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Tanıtım Günleri’nin 4 gün süreceğini söyleyerek, katılımcıların tamamen Ordulu olduğunu ve Ordu Valiliği ile birlikte yapılan işbirliği sonucu programın hazırlandığını ifade etti.

Yılmaz “İstanbul’da yaşayan Ordulular ile 4 gün boyunca bir köprü ve gönül bağı olacağız. Geniş bir atkılım bekliyoruz” dedi.

"Ordu Tanıtım Günleri" açılış töreninde bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Ordu’ya atanıp göreve başlayalı 10 ay oldu. Ordu’ya hayranlığımı, her gördüğüm güzelliğe hayretle bakmamı gizleyemiyorum. Çünkü, çok güzel memleketiniz var. Karadeniz’in özeti. Karadeniz’de güzellik namına ne varsa Ordu’da fazlasıyla mevcut. İnsanlar Karadeniz’e gezmeye neden giderler, neyi görmek isterlerse bunların hepsi Ordu’da fazlasıyla mevcut” diye konuştu.

Ordu’nun tanıtılmaya ve tanınmaya çok ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Vali Balkanlıoğlu, ”Bazı Karadeniz illerimize özellikle Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkelerinden 160-300 bin turist gelirken ve Karadeniz’i nihai hedef olarak gezmeye gelen iç turizmde vatandaşlarımız maalesef memleketimiz Ordu’dan teğet geçiyor ve bu güzellikleri göremiyorlar. Biz de hem içeride, hem dışarıda Ordu’yu tanıtmak istiyoruz. Bu etkinlikte buna vesile olacak” dedi.

“İstanbul’da yaşayan Ordulu kardeşlerimizin sayısı 500 bine yakın. İstanbul’a göç veren iller arasında Ordu 3. sırada yer alıyor. Her Ordulu yazın Ordu’yu ziyarete gelse 500 bin ziyaretçimiz olur. Yanında arkadaşını getirse 1 milyon, bir arkadaşını daha getirse 1,5 milyon olur. Yani bizim dışarıdan turist aramamıza gerek yok. Ordulular memleketine sahip çıksa bu bizi ihya eder” diyen Vali Balkanlıoğlu, ”Bizim için Ordu’da güzellikler var, ağaçlar var, fındık var. Sizler için çok büyük anlamı var. Çocukluğunuzun geçtiği, babanızın kolundan tutarak gezdirdiği, belki koyun otlattığınız anılarınızın olduğu bir memleket” şeklinde konuştu.

Orduluların memleketlerine sahip çıkma ve memleketi tanıtma konusunda birer kültür elçisi gibi davranması gerektiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, ”Burada Büyükşehir Belediye Başkanını tebrik ediyorum. Ordu tanıtım günleri güzel organize edildi. Buraya gelen insanlar Ordu’da güzellik namına hepsini görebilir, Ordu’ya gitmiş gibi her şeyden haberdar olabilir. Buraya gelenler niçin Ordu’ya gideyim? sorusunun cevabını burada bulacaktır” diyerek, katılımcılara ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Başbakan Yardımcısı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş ise konuşmasında, “Daha önceden dernek ve federasyonlarımız tarafından yapılan Ordu festivalini katılıyorduk. Bu yıl Büyükşehir Belediyesi bunu yerinde bir kararla belediye başkanlığı olarak düzenlemeyi uygun görerek, bu kararı aldılar. Bundan sonra daha derli toplu bir şekilde Feshane Ordu günlerini uzun yıllar idrak ederiz. Bu hemşehri günlerinin çok önemi var. Sadece bir araya gelip Ordu’nun derelerini söylemek yada Ordu’nun yemeklerini yemek, Ordu’ya ait halk oyunlarını seyretmek, izlemekten başka bir iş yapmıyoruz. Bu hemşehri günlerin en önemli özelliği bizi yöresel olarak her bir şehrin köklerini hatırlatmak olmasıdır. Bu bakımdan önemlidir. Aslında burası kültürel bir fonksiyondur” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve diğer davetlilerin katılımıyla "Ordu Tanıtım Günleri" etkinliğinin açılış kurdelesi kesilerek, ilçe kaymakamlıkları, belediyeler ve özel sektör kuruluşlarınca açılan stantlar gezildi.

4 gün sürecek olan “Ordu Tanıtım Günleri”nde Ezel Kalender, Soner Arıca, Kandemir Kaytaz, Aydın Beyoğlu, Seyfettin Tomakin, Gaye Aksu, Fatih Yaman ve Gece Yolcuları gibi ünlü sanatçıların konserleri de yer alacak.