Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

15-22 NİSAN TURİZM HAFTASI ÜNYE’DE KUTLANDI

Ordu Valiliği il Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen ve her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası bu yıl Ünye İlçesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.


Ünye Cumhuriyet meydanında organize edilen kutlama programının açılış konuşmasını İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak yaptı.

Sayın Uğur Toparlak, ”Son yıllarda farklı turizm arayışları ile birlikte Karadeniz Bölgesi, turizm açısından cazip hale gelmeye başladı. Sahip olduğumuz bu potansiyeli değerlendirerek, bölgemizde turizmin gelişmesini sağlamak için önümüze bazı hedefler koyarak, projeler hazırlayıp çalışmalar başlattık. Bu hedefler doğrultusunda turizm haftası kutlama etkinliklerini artık turizm destinasyon alanlarında düzenliyoruz. Kurul Kalesi, Kabakdağı Köyü ve bu yıl da Ünye ilçesindeyiz. Bugün bu organizasyonun hanlar, hamamlar ve saraylar diyarı Ünye ilçesinde gerçekleşmesi talimatını veren Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu’na teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

Ünye’de turizm çalışmalarına hız verildiğini söyleyerek konuşmasına başlayan Ünye Kaymakamı Mustafa Demir, “3 yıldır ilçede 4 yıldızlı bir otelin hizmet verdiğini belirterek, ilçemize gelen turistlerin daha fazla kalması için ortam hazırlanması gerekiyor. Bizler de Ünye ilçemizin güzelliklerini ortaya çıkarmak ve daha fazla turist çekebilmek için gayret gösteriyoruz. Turizm haftası ilimize ve ilçemize iyilikler, güzellikler getirsin” dedi.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ise, turizm haftası kutlama etkinliklerinin Ünye’de yapılmasından dolayı mutluluk duyduklarını söyleyerek, ”Turizm bir şehir için en önemli unsurlardan bir tanesi. Turizmde deniz, kum ve güneş üçgeninden kurtulmalıyız. Turizm kültürel değerler olmadan bir anlam ifade etmez. Doğa, inanç, yayla turizmini ortaya koymak, farklı bir boyut kazandırmak zorundayız. Belediye olarak, Ünye’deki kültürel değerleri ortaya çıkarmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından turizm sektörüne hizmet veren sektör temsilcilerine Ordu turizmi ve kültürüne yaptıkları katkılardan dolayı ödül verildi.

Mehter takımı ile Ordu Büyükşehir Belediyesi Halkoyunları ekibi tarafından sunulan gösteri ise beğeniyle izlendi.

Kutlama program kapsamında, Ünye At Hanı binicilerinin atlı geçişi, Ünye’nin dünkü çocukları grubu gösterisi, Sahil Köyü semah gösterisi ile Ordu Sosyal Gelişim Derneği tarafından okçular Kulübünün gösterisi yapıldı.

Gösterilerin ardından, Turizm Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında açılan stantlar gezildi. Müze Ev’de verilen kokteylden sonra Kadılar Yokuşu’ndan Cumhuriyet Meydanına inildi.

Ünye Cumhuriyet meydanında başlayan turizm haftası kutlama programı, deniz turu ile sona erdi.