Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

PTT, ORDU’NUN İL OLUŞUNUN 94.YILDÖNÜMÜNDE PUL SERGİSİ AÇTI

Ordu’nun il oluşunun 94. yıldönümü kutlama etkinlikleri kapsamında, Ordu PTT Başmüdürlüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce ortaklaşa düzenlenen Pul Sergisi, Vali İrfan BALKANLIOĞLU’nun da katılımıyla açıldı. 

Ordu Kültür Sanat Merkezi fuaye alnında düzenlenen Pul Sergisi’nin açılışına, Valimiz Sayın İrfan BALKANLIOĞLU’nun yanısıra, Gülyalı Kaymakamı Mehmet Akif KÖSE, İl Emniyet Müdürü Caner TAYFUR, Ordu PTT Başmüdür Vekili Şenel YÜCEL, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur TOPARLAK, Ordu PTT Başmüdürlüğü ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü personelleri katıldı. 
1922 yılından günümüze kadar çıkan posta pullarının sergilendiği Pul Sergisi’nin açılışında bir konuşma yapan Sayın İrfan BALKANLIOĞLU, “PTT Teşkilatı, Türkiye’nin en eski ve en köklü teşkilatlarından birisidir. Geçmişi Osmanlı dönemine dayanıyor. Tabi o zaman telefonlar falan bu kadar gelişmediği için insanlar haberleşmek istediklerinde ‘Posta Tatarları’ denilen usta birlikler tarafından bu hizmet sunulmuş. PTT hakikaten günümüzde çok büyük bir öneme sahip. Türkiye’nin her yerinde artık PTT şubeleri, bankacılık hizmeti verebilen güzel ve modern yapılanmayı görebilmek mümkün. Atık koliler, gönderiler, mektuplar çok daha güvenli takip edilebilir sistemle alıcısına ulaştırılıyor. Dolayısıyla PTT, hizmet veren diğer özel sektörün çok daha ilerisine geçti son dönemlerde. O bakımdan tebrik ediyorum. Tabi bunlardan birisi de pul koleksiyonu. Hakikaten son derece güzel pullar var. Yüzlerce yıl öncesinden gelen pullar da var. Dolayısıyla bu koleksiyonerlerin de ilgisini çekebilecek, hatıra niteliğinde, kültürümüze önem veren bu pulların Ordu’da sergilenmesi, güzel bir hizmet ve faaliyet” dedi. 

Pul Sergisi hakkında Sayın İrfan BALKANLIOĞLU’na bilgi veren Ordu PTT Başmüdür Vekili Şenel YÜCEL, “Ordu’nun il oluşunun 94. yıldönümünde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ile birlikte böylesine kapsamlı bir pul sergisini düzenlemenin heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Herkesin bildiği gibi pul demek, PTT demektir. İlk pulumuz olan ‘Tuğralı Pullar’ın tedavüle sürüldüğü 1 Ocak 1863’ten buyana PTT Türk pullarının daima daha da güzelleşmesi, çeşitlenmesi ve koleksiyonculuk kültürünün her yaştan insanımız arasında yerleşmesi için tüm desteği vermektedir. 1-4 Nisan tarihleri arasında açık kalacak sergimizde, 20 adet panoda, 1922 yılından buyana tedavüle sürülen ve her biri ayrı değer taşıyan pullar sergilenecektir” diye konuştu. 

Pul koleksiyonculuğuyla ilgili de bilgi veren Şenel YÜCEL, “Ordu PTT Başmüdürlüğü bünyesinde 32 adet filatelist(pul abonesi) mevcut olup, bu sayının kayıtsız abonelerle birlikte 100’ün üzerinde olduğu tahmin edilmekle birlikte pul abonesi sayısının çok daha fazla olması hedeflenmektedir. Pul koleksiyonu, en yaygın koleksiyonculuk olduğu gibi en ilginç, en öğretici ve en karlı hobidir” şeklinde konuştu. 

PTT tarafından 1922 yılından bugüne kadar tedavüle sürülen pulların sergilendiği Pul Sergisi’nde, 1960 yılında Ordu İl’i için özel olarak çıkarılan posta pulları da yer almakta. 

Pul Sergisi, Ordu’nun il oluş tarihi olan 4 Nisan 2015 Cumartesi günü akşamına kadar açık kalacak. 

Pul Sergisi’nin açılışı münasebetiyle, sergi alanında açılan filateli gişesinde bugün mesai saatleri arasında, “Ordu’nun İl Oluşunun 94. Yıldönümü Pul Sergisi 01-04.04.2015 ORDU” ibareli özel tarih damgası kullanılacak.