Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

"Çanakkale Destanı" Adlı Resim Sergisi OKSM'de Açıldı (18.03.2016)

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 101. yıl kutlamaları kapsamında Penpe-İzzet Şahin Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından "Çanakkale Destanı" isimli resim sergisi açıldı.

 

Ordu Kültür Sanat Merkezi (OKSM)'nde açılan sergiye, Vali Vekili Ahmed Akın Varıcıer, Vali Yardımcısı Mehmet Erhan Türker, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, İl Milli Eğitim Müdürü Dr.Şaban Karataş, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Recep Dizdar, öğretmen ve öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Çanakkale Zaferi'nin kara kalem ile anlatıldığı sergi, 18 öğrenci tarafından toplam uzunluğu 19 metre 15 cm uzunluğunda olan graf kağıt üzerine yapıldı. Penpe-İzzet Şahin Güzel Sanatlar Lisesi'nde görev yapan 7 öğretmen ve 18 öğrencinin 2 ay süren çalışması sonrası ortaya çıkan eser, Ordu'da bu zamana kadar yapılan en büyük resim olma özelliğini taşıyor.

 

Türkiye'de eşine az rastlanan bu tür çalışmaların ancak ekip ruhu ile ortaya çıkabileceğinin altını çizen Vali Vekili Ahmed Akın Varıcıer, "Çanakkale'de, böyle bir ekip ruhunun eseridir" açıklamasında bulundu. Vali Vekili Varıcıer, "Çanakkale ruhumuzu simgeleyen, çok güzel bir çalışmayı burada yerinde gördük ve inceledik. Emeği geçen değerli öğretmenlerimize ve sevgili öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum. Bu eserde bir ekip çalışmasını gözlemliyoruz. Zaten Çanakkale'de böyle bir ekip ruhunun eseridir. Gençlerimizin bir emek ortaya koyması bizim için memnuniyet vericidir. Yetenekli olabilirsiniz ama bunu nerede kullandığınız çok önemlidir. Biz burada, dakikalar içerisinde sergiyi gezdik ama bu eserler aylar süren bir çalışmanın ardından sergi haline dönüştü. Kara kalem yöntemi ile yapılan çalışma, 1915 yılını da simgeleyen 19 metre 15 cm uzunluğundaki bir panoya yerleştirilmiş. Çanakkale Destanını anlatan bu eser ile öğrencilerimiz, şehitlerimizin aziz hatırasına layık olma adına çok önemli bir emek sarf etmişler. Ben, gençlerimize, diğer nesillere örnek oldukları için çok teşekkür ediyor, öğretmenlerimizi de tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.

 

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 101. yıl kutlamalara kapsamında Penpe-İzzet Şahin Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan "Çanakkale Destanı" isimli resim sergisi, 21 Mart 2016 tarihine kadar OKSM'de ziyaretçilere açık olacak.

Haber Tarihi ve Kaynağı: 18.03.2016,Ordu Valiliği