Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ORDU GAZİ İL HALK KÜTÜPHANESİ EV ORTAMINDA KÜTÜPHANE HİZMETİ VERİYOR (23.02.2016)

Ordu Valiliği, Ordu Gazi İl Halk Kütüphanesi’nden istifade eden öğrencilerin ve vatandaşların yoğun istek ve talepleri doğrultusunda, Kütüphanenin mesai saatlerinde değişikliğe gitti ve sıcak çorba hizmeti başlattı.

 

            Kütüphane, Hafta İçi Saat 22.00’ye, Haftasonu 20.00’ye Kadar Açık Olacak

 

Ordu Gazi İl Halk Kütüphanesi’nin mesai saatlerinin değiştirilmesi ile ilgili bilgi veren

Vali İrfan Balkanlıoğlu, “1927 yılından buyana kesintisiz olarak ilimizde hizmet veren Ordu Gazi İl Halk Kütüphanemizden istifade eden öğrencilerin ve vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda mesai saatlerinde değişikliğe gittik. 16 Şubat 2016 tarihinde başlamak ve 31.07.2016 tarihinde sona ermek üzere Gazi İl Halk Kütüphanesinin mesai saatleri hafta içi 08.00 – 22.00, hafta sonu ise 09.00-20.00 olarak yeniden düzenlendi. Bundaki amacımız da, Yükseköğretime Geçiş, Kamu Personeli Seçme, Lisans Yerleştirme ve Tıpta Uzmanlık Sınavlarında Ordu’nun başarı seviyesini artırabilmek, kullanıcıların Kütüphaneden daha fazla istifade edebilmelerini sağlamaktır” dedi.

 

Kütüphaneye Gelenlere Sıcak Çorba Hizmeti Veriliyor

 

Ordu Gazi İl Halk Kütüphanesi'nde kapanış saatlerinin uzatılması ile birlikte, kütüphaneye gelenlerin akşam yemeği sorununu ortadan kaldırmak için Altınordu Belediyesi ile proje geliştirdiklerini belirten Vali İrfan Balkanlıoğlu, akşam kütüphaneye gelen herkese çorba ikramı yapılacağını açıkladı. Vali Balkanlıoğlu, "Doğal olarak saatlerin de uzatılması ile birlikte buraya kitap okumaya, ders çalışmaya gelen insanlar acıkabiliyor. Yemek yemeleri lazım ama o da çok büyük vakit kaybı anlamına geliyor. Temmuz ayının sonuna kadar her gece burada ekmeği ile birlikte son derece besleyici ve lezzetli sıcak çorba ikram edilecek. Projemize ortak olan Altınordu Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. Ders çalışacak ve kitap okuyacak insanlara katkısından dolayı Ordu Kültür ve Turizm Müdürümüze ve bu işi geç saatlere kadar gönüllü olarak yapan kütüphane görevlilerimize çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

 

Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş; "Çorba Bizden, Başarılı Olmak Gençlerden"

 

Proje ortağı Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş ise yaptığı açıklamada, “Lise son sınıf ve mezun gençlerimiz kendilerini üniversite sınavına hazırlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Bunun için de akşam ders çalışmaya devam ediyorlar. Bence en önemlisi toplu olarak burada bir arada olmaları, dayanışma içerisinde ders çalışıyor olmalarıdır. Biz de onların özellikle evde zaman kaybetmemesi yada dışarıda yeme-içme ile zaman kaybetmemeleri için burada Ordu Valiliği ve Altınordu Belediyesi olarak birlikte yaptığımız çalışma ile hem onların çorba ihtiyacını, hem de burada güven içerisinde ders çalışmalarını sağlamak üzere proje yürütüyoruz. Çorba ikramı bizden, ders çalışmak, başarılı olmak onlardan" diye ifade etti.

 

Vali İrfan Balkanlıoğlu ile Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş'ın elinden çorbasını alan kitapseverler de uygulamadan son derece memnun olduklarını ifade etti. Ordu Valiliği ile Altınordu Belediyesi'nin birlikte uygulamaya koyduğu "Çorba İkramı" 31 Temmuz 2016 tarihine kadar akşam saatlerini kapsayacak şekilde devam edecek.

 

 

            “Kütüphanenin Kullanıcı Sayısı Her Geçen Gün Artıyor”

 

Gazi İl Halk Kütüphanesi bünyesinde yapılan düzenlemelerle ilgili de bilgiler veren Vali Balkanlıoğlu, “1927 yılında Mustafa Kemal Kütüphanesi adıyla ilk kez 300 kitapla hizmete açılan Ordu Gazi İl Halk Kütüphanesi, bugün itibariyle 86.600 kitap sayısına ulaşmıştır. 2010 yılının sonlarında Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde 800 m2 alana taşınan Kütüphane, yapılan yeni düzenlemeler sonucunda 1.800 m2’lik alana ulaşmıştır. 2015 yılı Haziran ayında tamamlanan yeni kullanım alanında aynı anda kitap okunabilecek, ders çalışabilecek 206 kişilik ‘Yeşilyol Okuma Salonu’ kuruldu. Bu salon içerisinde Ordu kent arşivi kitapları, tüm tarih kitapları ve güzel sanatlar kitapları yer almaktadır. Satranç oynama alanı, bekleme ve dinlenme alanları, okuyucuların sürekli kullanımı için emanet dolapları, internet bağlı, uydu sistemli TV bölümü ve her konuda söyleşi yapılabileceği şark köşesi oluşturuldu. Yapılan bu düzenlemelerle Kütüphaneden istifade eden öğrenci ve vatandaşlarımızın sayısı da bir hayli arttı. Yaptığımız mesai değişikliği ile Kütüphane kullanıcılarımızın taleplerini, isteklerini de yerine getirmiş olduk'' diye konuştu.