Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ORDU; BENGÜ TÜRK TV EKOTÜRK PROGRAMINDA TANITILACAK (19.02.2016)

BengüTürk Tv’de yayınlanan Ekotürk programının  Ordu çekimleri tamamlandı.

Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun Ordu’nun turizmde bir marka olması için başlattığı çalışmalar kapsamında Ordu’ya davet ettiği  Ekotürk program ekibi, 4 gün süren çekimlerde Ordu’nun değişik yerlerinde çekimler gerçekleştirdi.

Ekotürk programının sunucusu Serpin Alparslan, Ordu çekimleri kapsamında Vali İrfan Balkanlıoğlu, ile de bir röportaj gerçekleştirdi. Vali Balkanlıoğlu, program sunucusu Serpin Alparslan’ın yönelttiği soruları yanıtladı.

Ordu’nun fındık diyarı olduğunu ve  tek başına dünyanın en fazla fındık üreten il unvanına sahip bir il olduğunu söyleyen Vali İrfan Balkanlıoğlu, ”Ordu ve Giresun dünya fındığı açısından son derece iki önemli il. Bizim 200 bin ton civarında fındık üretimimiz var. Ordu’da 7 bin tona yakın kivi üretimi var ve kivi üretiminde de Türkiye ikincisiyiz. Ayrıca, denizde havuz balıkçılığı yapılıyor ve en fazla bal üreten ilin Ordu olduğunun da altını çizmek gerekiyor. Sadece tarımıyla, fındığıyla ve diğer ürünleriyle Türkiye ekonomisine Ordu’nun katkısı 2,5 milyar TL denebilir. Nerden baksan 1 milyar dolara yakın Ordu’nun Türkiye ekonomisine katkısı var. Onun dışında çimento fabrikamız, ağaç ürünleri işleyen büyük bir fabrikamız  bulunuyor. Çikolata ve gofret türü bir fabrikamız var. Burada Sanayiyi geliştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Vali Balkanlıoğlu, “Ordu, Türkiye’nin güzel illerinden birisi. Bakir yapısı, bozulmamış doğası, tabiat güzellikleri açısından son derece güzel bir il.  İnsanlar  son dönemlerde sadece sahilde tatil yapmıyorlar. Dünya insanları da farklı arayışlara  yönelmiş durumda. Doğa, yayla turizmi, alternatif turizm çeşidi olarak giderek önem kazanan gastronomi turizmi, spor, gençlik ve sağlık turizmi de  çeşitlenmeye başladı. Alternatif turizm olanakları açısından Karadeniz de birçok seçenek sunuyor. Özellikle Ordu,  hem iç turizm açısından,  hem dış turizm açısından büyük bir potansiyele sahip. Karadeniz’i görmeye gelen insanlar Ordu’yu hep teğet geçiyordu. Ordu Valiliği görevine başladıktan sonra tanıtım  atağı başlattık. Ordu, bütün güzellikleri bünyesinden muhafaza eden çok güzel bir il. Her şey fazlasıyla Ordu’da mevcut. Çağlayanlar, şelaleler, kanyonlar, vadiler,  göz alabildiğine yemyeşil ormanlar büyüleyici bir güzelliğe sahip. Yazın kavurucu sıcakta bile soba yakmanızı gerektiren yerler var. Erimeyen karlar,  krater göller var.  Şelalelerin aktığı yerde, masmavi  içme kıvamında göller bulunuyor.  Milyonlarca yılda oluşan koylar,  orman  ve denizle bütünleşmiş,  kucaklaşmış. Sakin şehir unvanını alan Perşembe  ilçemiz ise ayrı bir güzelliğe sahip. Mavi bayraklı plajlarımız var. Ordu’da her kesime ve her keseye uygun turizm hareketi bulunabiliyor” şeklinde konuştu.

 

“İnsanlarımız son derece sevecen, güler yüzlü ve  herkese hoş görüyle bakan bir il. Aynı zamanda  son derece güvenilir bir il” diyen Vali Balkanlıoğlu, “Biz yaptığımız projelerle Ordu’yu, yazılı-görsel ve sosyal medyada tanıttık.  Bütün ulusal çapta yayın yapan televizyon kanalları, seyahat dergileri, gazetelerin seyahat ekleri, hatta yemek programları hepsine katıldık ve davet ettik buralarda gezdirdik, çekimler yaptırdık” dedi ve Ordu’nun  tarihi güzelliklerini anlattı. Güneşin batışının büyük bir keyifle izlendiği Yason burnu ile ilgili de bilgi verdi.

Ordu çekimleri, 27 Şubat 2016 Cumartesi günü saat 17.00’de BengüTürk Tv’de  Ekotürk programında ekranlara gelecek.

Haber Tarihi ve Kaynağı: 19.02.2016, Ordu Valiliği