Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

DÜNYACA ÜNLÜ KLARNET USTASININ MESLEĞİ TORUNLARINA EMANET (04.02.2016)

Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu, dünyaca ünlü sanatçıların kullandığı klarnetlere hayat veren Özdemir ailesini ziyaret etti.

Altınordu ilçesine bağlı Bayadı mahallesinde Türkiye’nin dünyaca taktir edilen ilk çalgı yapımcısı olan ve 2014 yılında hayatını kaybeden Ahmet Özdemir’in mirası torunları tarafından yaşatılıyor.

Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu,  küçük bir atölyede ilkel şartlarda çalışan ve aralarında Woody Allen,  Alain Damiens, Sarah Elbaz, Mustafa Kandıralı ve Hüsnü Şenlendirici'nin de aralarında yer aldığı müzisyenlerin  yıllardır klarnetlerini çaldığı ve bugün Ahmet Özdemir’in torunları Erman, Eren ve Ege Özdemir tarafından  sürdürülen  atölyede ziyaret ederek hem  bilgiler aldı, hem de klarnetin üretim hikayesini dinledi.

“Bir Klarnet 15 Günde Tamamlanıyor”       

Erman Özdemir, dedeleri Ahmet Özdemir’in  1949 yılında 19 yaşında iken kaval yapımıyla başladığını ve fabrika imalatı olmadan el sanatıyla klarnet imal eden tek usta olma özelliğini taşıdığını belirterek, ”Bizlere bıraktığı bu mesleği torunları olarak devam ettireceğiz. Ahmet Özdemir klarnetlerini vazgeçilmez kılan en önemli şey ise klarnet sanatçılarının yaşadıkları akort sorununa çözüm bulmasıydı. Çok talep  alıyoruz. Bir klarneti 15 günde tamamlıyoruz” diye konuştu.

“Sayın Valimiz İrfan Balkanlıoğlu’nun Ziyaret ve Desteği Bizleri Çok Memnun Etti”

Erman Özdemir, “Sayın Valimiz İrfan Balkanlıoğlu’nun ziyareti bizleri son derece sevindirdi ve çok mutlu etti. Yaptığımız klarnetler hem ilimiz, hem de ülkemizin tanıtımı açısından son derece önemli. Abanoz, zeytin, gül ve erik ağaçlarından yaptığımız klarnetleri mermerden de yapıyoruz. Güney Amerika’dan gelen bu özel taşla birlikte 24 ayar altın kullandığımız klarnetlerimiz de büyük ilgi gördü” diyerek, Vali Balkanlıoğlu’na  teşekkürlerini sundu.

“Bütün Dünyada Tercih Ediliyor”

Dünyaca ünlü klarnetlerin üretildiği  atölyede klarnet yapımıyla ilgili detaylı bilgi alan 

Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu, ”Üç genç arkadaşımız baraka tarzı bu  yerde dünyaca ünlü klarnet sanatçılarına, ihraç edecek düzeyde kalitesi kanıtlanmış bir şekilde elleriyle klarnet imal ediyorlar. El emeği, göz nuruyla, ince ince motifler işlenerek yapılan bu klarnet, bütün dünyada tercih edilerek sipariş veriliyor ve genç arkadaşlarımız  yetiştiremediklerini ifade ediyorlar. Kendilerini tebrik ediyorum” dedi.

“Ordu’dan Dünyaya Açılan Pencere”

Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu, “Biz de Valilik olarak dedelerinin hatırası bu eserin ölmemesi için destek olmak istiyoruz. Bu nedenle buraya geldik. Bu atölyeyi kalkınma ajansları aracılığıyla özgünlüğünü ve  el yapımı işini de kaybettirmeden modernize ederek, destek vermek istiyoruz. Burası Ordu’dan dünyaya açılan bir penceredir” şeklinde konuştu.

Haber Tarihi ve Kaynağı: 03.02.2016 Ordu Valiliği