Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

TRAVEL TÜRKİYE İZMİR FUARI'NDA ORDU İLGİ ODAĞI OLDU (11.12.2015)

İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic.A.Ş.(İZFAŞ) ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Fuarcılık ortaklığıyla organize edilen Travel Türkiye İzmir Fuarı’nın, çok verimli ve faydalı geçtiğini söyledi. 

10-13 Aralık 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen fuara rekor sayıda ziyaretçi akını olduğunu ifade eden Uğur Toparlak, “31 ülkenin katıldığı Travel Türkiye İzmir Fuar ve Kongresini, 63 ülkeden ve 69 ilden 33.688 kişi ziyaret etti. Partner ülkenin Kosova, Partner il Adana’nın yer aldığı fuara katılan ülkeler ve şehirler, ziyaretçilere ve katılımcılara kendilerini tanıtma fırsatı buldu. Fuar katılımcıları dört gün boyunca 2016 yılı turizm sezonu için profesyonel ziyaretçilerle görüştü. Fuar, turizm sektöründe yeni iş bağlantıları kurmak isteyen sektör temsilcileri için büyük bir fırsat oluşturdu” dedi.

Travel Türkiye İzmir Fuarı’nda Ordu Standının ilgi odağı olduğunu ve ziyaretçi akınına uğradığını dile getiren Uğur Toparlak, “Sayın valimizin himayelerinde katıldığımız Travel Türkiye İzmir Fuarı’nda, İzmir’de ve Ege bölgesinde yaşayan hemşerilerimiz bizleri yalnız bırakmadılar. Ayrıca, fuarı gezen ziyaretçiler ve turizm sektör temsilcileri standımıza yoğun ilgi gösterdiler. Sayın valimiz öncülüğünde yapılan tanıtım çalışmalarının yansımalarını fuarda gördük. Standımıza gerçekten yoğun bir ilgi ve alaka oldu. Bu da bizleri son derece memnun ve mutlu etti. İlimizin turizm geleceği açısından da umutlandırdı” diye konuştu. 


Travel Türkiye İzmir Fuarı’nda ilk defa uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi gerçekleştirildiğini belirten Toparlak, “Bu fuarda, Türkiye’de ilk kez Turizm Fuar’ı kapsamında uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi gerçekleştirildi. Üç gün süren kongreye Belçika, Brezilya, Fransa, İspanya, Monako, Norveç, Portekiz, Yunanistan ve Türkiye’nin 15 farklı kenti katıldı. 10 davetli konuşmacı ve toplam 400 kişinin yer aldığı kongrede, 28 sözlü ve 12 poster bildiri sunuldu. Türk Mutfağının vurgulandığı Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi’nde ayrıca, ‘En iyi uygulamalar’ paneli de düzenlendi” şeklinde konuştu.

Uğur Toparlak, Travel Türkiye İzmir Fuarı’na katılan katılımcıların ve ziyaretçilerin, son yılların en başarılı fuarlarından birinin gerçekleştiğini söylediklerini, organizasyondan memnun olduklarını ve gelecek yılda fuarda olmak istediklerini dile getirdiklerini sözlerine ekledi.