Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ORDU BELGESELİ TANITIM GALASI OKSM'DE YAPILACAK

Ordu’nun turizm potansiyelinin değerlendirilerek, Ordu’da bir turizm hareketliliği sağlanması ve bu yolla Ordu ekonomisinin gelişmesi amacıyla Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu tarafından başlatılan “Ordu’nun Dereleri Turizme Akıyor” projesi kapsamında bir süre önce çekimleri yapılan “Ordu Belgeseli”nin tanıtım galası yapılacak.

Ordu Valiliği, AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi tarafından hazırlanan ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen “Ordu Belgeseli” projesi ile Ordu’nun doğal güzellikleri, tarihi ve turistik mekanlarının çekimi, profesyonel bir ekip tarafından yapıldı.

Proje Koordinatörü Ümit Şener nezaretinde, Yönetmen İbrahim Güldalı’nın yönetiminde Ordu’nun değişik yörelerinde 10 gün boyunca multikopter (havadan görüntüleme aracı) eşliğinde gerçekleştirilen çalışmalar sonucu elde edilen görüntülerden oluşan “Ordu Belgeseli”nin galası yapılacak.

26 Mayıs 2015 Salı günü saat 18.30’da Ordu Kültür Sanat Merkezi (OKSM) Büyük Salon’da gerçekleştirilecek “Ordu Belgeseli” galasının hazırlıklarına başlandı.

Ordu’nun etkin tanıtımı için “Ordu Belgeseli”nin önemli bir eksikliği gidereceğini ifade eden Valimiz Sayın İrfan  Balkanlıoğlu, “Adeta Cennetten bir köşe olan güzel Ordu’muzu her yönüyle tanıtmak, bu suretle Ordu’ya çok sayıda yerli ve yabancı turistin gelmesini ve Ordu’da bir turizm hareketliliğini sağlamak amacıyla başlatmış olduğumuz bir projemiz var. Türkülere konu olmuş Ordu’nun derelerinden esinlenerek ‘Ordu’nun Dereleri Turizme Akıyor’ diye isimlendirdiğimiz proje kapsamında bugüne değin bir çok tanıtım etkinliğini, faaliyetini gerçekleştirdik. Fakat, Ordu’nun başta Arap ülkeleri olmak üzere diğer dünya ülkelerinde yaşayan insanlara yönelik gösterebileceğimiz bir belgeselimizin olmadığını gördük. Bu eksikliği gidermek için hemen girişimde bulunarak, Valiliğimiz bünyesindeki AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi’mize ‘Ordu Belgeseli’ yapımı için bir proje hazırlattık. Bu projemizi DOKA’ya sunduk ve kabul edildi. Hiç zaman kaybetmeden Ordu’nun doğasının en yeşil ve canlı olduğu bir dönmede ‘Ordu Belgeseli’nin çekimlerini, alanında uzman ve bir çok filmin ve dizinin çekimlerini gerçekleştirmiş profesyonel bir ekibe ‘Ordu Belgeseli’nin çekimlerini yaptırdık. Bu belgeseli başta Arapça, İngilizce, Rusça, Farsça, Almanca, Fransızca olmak üzere çevirisini ve dublajını yaptırdık. Ordu’nun gün yüzüne çıkmamış, görülmemiş güzelliklerini yansıtan bu belgeselimizi tüm Ordulu hemşerilerimizle paylaşmak, öncelikle onlara sunmak amacıyla bir gala gecesi düzenledik. 26 Mayıs 2015 Salı günü saat 18.30’da Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştireceğimiz ‘Ordu Belgeseli Tanıtım Galası’na tüm Ordulu hemşerilerimizi davet ediyoruz ve bekliyoruz” dedi.

Valimiz Sayın İrfan  Balkanlıoğlu, “Ordu’nun Dereleri Turizme Akıyor” projesi kapsamında yapılmakta olan tanıtım etkinlilerinin ve faaliyetlerinin tüm hızıyla devam edeceğini sözlerine ekledi.