Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ORDU’DA EKOTURİZM YAYGINLAŞIYOR

         
          
           Valimiz Sayın İrfan BALKANLIOĞLU, Ulubey İlçesine bağlı Güzelyurt Mahallesinde Eko-turizm çalışmalarına başlanıldığını söyledi.
 
          Doğal kaynakların sürdürülebilirliğini güvence altına alan, bunun yanı sıra yerel halkın ekonomik kalkınmasına destek olma imkanı sunan, sosyal ve kültürel bütünlükleri koruyup gözeten bir yaklaşım olan ekoturizm’in Ordu’da yaygınlaştığını belirten Valimiz Sayın İrfan BALKANLIOĞLU, uzman görevlilerden oluşan bir heyetle Ulubey’in Güzelyurt Mahallesinin organik turizm, eko-turizm, Şuayip Tepesi’nin ise trekking ve mesire yeri özellikleri bakımından çok elverişli bir konumda bulunduğunu, mahallenin çok eskiden beri güreş festivalleri ve pehlivanları ile meşhur olduğunu ifade etti. 

          Güzelyurt’ta gerçekleştirilen festivallerin 2015 yılından itibaren ulusal bir boyuta gelmesi için çalışmaların başlatılacağını kaydeden Valimiz Sayın İrfan BALKANLIOĞLU, 2016 yılı Turizm Haftası kutlamalarının ise Ulubey ilçesi Güzelyurt Mahallesi’nde yapılması için çalışma yapılacağını vurguladı. 

          Valimiz Sayın İrfan BALKANLIOĞLU, ”Ekoturizm açısından büyük bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli değerlendirip geliştirmek istiyoruz. Ekoturizm temiz havanın, suyun, biyo çeşitliliğin, geleneklerin, yerel kültür ve hayatın korunmasına yardımcı oluyor” diyerek, ekoturizmin yapılması noktasında gereken desteğin verileceğini ve Güzelyurt’un ekoturizm için cazibe merkezi haline geleceğini sözlerine ekledi.